Towarzystwo Klawiterapii

AURIKULOTERAPIA pomoc po urazie kolana

4 sierpnia 2019 r. siedziałam w kawiarni przy ulicy Szpitalnej – obok Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – gdy nagle usłyszałam przeraźliwy krzyk. Wybiegłam zaraz na miejsce zdarzenia i zobaczyłam kobietę w wieku około 40 lat, leżącą na chodniku w pozycji bocznej w ugiętymi kolanami. Lewe kolano znajdowało się w nienaturalnej pozycji – było przemieszczone.

Kobieta głośno krzyczała z bólu. Gdy spytałam zebrane wokół osoby, o to co się wydarzyło – dowiedziałam się, że doznała urazu kolana gdy spadła z segwaya. Jeden z przechodniów głośno komentował zdarzenie mówiąc; że miał kiedyś złamaną nogę w dwóch miejscach – ale w ogóle nie krzyczał. Odpowiedziałam, że to inny rodzaj urazu i że jest to bardzo bolesne. Powiedziano mi też, że pogotowie zostało już wezwane.

Ogromnie żal zrobiło mi się tej pani i z potrzeby serca spytałam; czy chce, bym jej pomogła. Odpowiedziała jęcząc, że tak – tylko bez dotykania kolana.

Zdjąwszy jej kask (który miała na głowie), zastosowałam aurikuloterapię – metodę, polegającą na stymulacji powierzchni małżowiny usznej. Zaczęłam pulsacyjnie uciskać ucho paznokciami w dwóch miejscach (VI 6 – strefa projekcyjna kory mózgu przy stymulowaniu której można wywołać sen endorfinowy i VIII 2- strefa projekcyjna stawu kolanowego*), aż do zaczerwienia się stref.

Bardzo szybko od rozpoczęcia stymulacji – po około 1 minucie, kobieta przestała krzyczeć i jęczeć oraz zaczęła miarowo oddychać. Stwierdziła, że jest jej dobrze i żebym nie przestawała dotykać ucha. Po około 3 minutach stymulacji, zaczęła zamykać oczy.

Gdy zobaczyłam że ogarnia ją sen, przestałam stymulować ucho by nie zasnęła. Kobieta była bardzo wdzięczna i zaskoczona działaniem przeciwbólowym akupunktury usznej. Do chwili przyjazdu pogotowia ratunkowego (co nastąpiło po około pół godzinie), rozmawiała już normalnie i była zupełnie spokojna.

Nigdy nie zapomnę jej głębokiego poruszenia i pełnego wdzięczności spojrzenia oraz słów „thank you”, gdy na noszach zanoszono ją do ambulansu.

Okazuje się, że w tak prosty sposób i bez użycia specjalistycznego sprzętu, można czasem w każdej – najmniej oczekiwanej sytuacji, udzielić potrzebującemu człowiekowi skutecznej pomocy.

Piel. Dypl. Marta Korzewska

* wg. „AURIKULOTERAPIA” Janusz Kołodziejczyk (podręcznik akupunktury usznej)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *