Narzędzia Klawiterapeuty
Klawiki metalowe
Klawiki to specjalistyczne narzędzia służące do uciskowej stymulacji szlaków nerwowych, receptorów i znajdujących się na na powierzchni skóry, punktów biologicznie aktywnych oraz do manipulacji tkanki powięziowej z natychmiastowym skutkiem – to specjalne przyrządy służące do uciskania skóry chorego bez jej naruszania .
Klawiki mosiężne
Klawiki mogą być metalowe i mosiężne .
Patyczki szaszłykowe
Patyczki szaszłykowe z powodzeniem mogą zastąpić klawiki w Klawiterapii a ich niewątpliwa zaleta to niska cena oraz pełne zachowanie bezpieczeństwa higienicznego .
Wałek Lyapko do twarzy
Aplikatorem wieloigłowym można oddziaływać na dowolne części ciała. Z pewnością najwygodniej jest go stosować do masażu twarzy w celu usunięcia skurczu czy bólu. Sprawdza się doskonale przy nerwobólach nerwu trójdzielnego oraz zapaleniu nerwu twarzowego. Nadaje się do masażu owłosionej części głowy, miękkich stawów kończyn, masażu nadgarstka lub stopy. Ważnym aspektem jest to, że jego elastyczne boczne gumowe tuleje zapewniają miękki i delikatny masaż.
Zalecany do stosowania też u dzieci.
Dzięki swoim rozmiarom wałek do akupresury twarzy pozwala bardzo dokładnie pracować na miejscach wokół odcinków uszkodzonych (np.: urazów, zrostów pooperacyjnych, złamań), wokół rozszerzonych żył (żylaków), poza miejscami zaognionymi. Godnym uwagi jest fakt, że nadaje się on idealnie do masażu stawów.
Na powierzchni wałka znajduje się ponad 200 igieł wykonanych ze srebra, miedzi, cynku, żelaza i niklu. Każda igła jest zaostrzona w specjalny sposób, co zapobiega możliwości uszkodzenia powierzchni skóry.
Roler mały
Wałek uniwersalny – dzięki optymalnym rozmiarom powierzchni roboczej i odległościom miedzy igłami, może być stosowany przez osoby ze wszystkich grup wiekowych bez ograniczeń. Prosty sposób stosowania, bezpieczeństwo, nieinwazyjność i wysoka efektywność pozwalają na zarekomendowanie go nie tylko do stosowania przez specjalistów ale i samodzielnego stosowania w warunkach domowych.
ZASTOSOWANIE TERAPEUTYCZNE:
Wałek rehabilitacyjny dr Lyapko przeznaczony jest do oddziaływania na różne części ciała, ale najwygodniej masować nim odcinki ciała z małymi promieniami krzywizny: plecy, barki, szyja, głowa, stawy, zewnętrzna część stopy, ręce i nogi. Sprawdza się też dobrze przy masażu twarzy i dekoltu.
Zabieg wałkiem powinien trwać średnio ok. 10-15 minut na każdej masowanej części ciała. Dokładny czas oddziaływania zależy od wrażliwości skóry oraz od konkretnych objawów.
Przy zastosowaniu na plecy i inne trudno dostępne części ciała stosowanie wałka wymaga pomocy innej osoby.
W przypadku syndromu „nadmiaru” (ostre i intensywne bóle, podwyższone ciśnienie tętnicze, rozdrażnienie, pobudzenie, bezsenność) zaleca się korzystać z aplikatorów w drugiej połowie dnia lub przed snem. Czas działania dla wałka wynosi ok. 10-15 minut.
Przy syndromie „niedoboru” (chroniczne bóle, powstające zazwyczaj w nocy, senność, osłabienie, obniżona wrażliwość, u osób chorych i starców) oddziaływanie jest najbardziej efektywne w godzinach porannych i w pierwszej połowie dnia. Czas stosowania aplikatora ok. 7-10 minut, oddziaływanie wałkiem 3-7 minut.
Roler duży
do refleksoterapii dla dynamicznego oddziaływania („prysznic miliona igiełek”). Przeznaczony jest do terapii i diagnostyki. Posiada on maksymalne odstępy między igłami i największą powierzchnię roboczą.
ZASTOSOWANIE TERAPEUTYCZNE
Stosowany jest do terapeutycznego oddziaływania na duże części ciała: na plecy, lędźwie, krzyż, okolice pośladków, klatkę piersiową, brzuch i kończyny. Efekt terapeutyczny osiągany jest kilka razy szybciej, niż przy zastosowania aplikatora statycznego. Aby wykonać wałkiem masaż pleców i innych trudno dostępnych części ciała, potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Wałek dr Lyapko zalecany jest jako wałek leczniczy pacjentom dobrze zbudowanym i z nadwagą.
Używając wałka można oddziaływać łagodząco lub uspokajająco (np. przy bólu w okolicach lędźwiowo-krzyżowych lub w kończynach dolnych) i stymulująco lub pobudzająco (przy niedowładzie mięśni itp.). W celu uzyskania efektu łagodzącego, masaż wałkiem powinien być wykonywany na większej powierzchni ciała. Ruchy pod czas masażu powinny być wolniejsze, a sam zabieg trwać ok. 10-15 minut. W celu uzyskania efektu pobudzenia, masaż wałkiem należy wykonywać dynamicznie przez ok. 5-7 minut obejmując mniejszą powierzchnię ciała.